SkÄ…d siÄ™ wzięło „PaÅ„stwo Jarocin”?
Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie, należy cofnąć siÄ™ w czasie o ponad 200 lat. Otóż po pierwszym rozbiorze Polski na terenach Galicji w 1772 r. zaborca wprowadziÅ‚ reformÄ™ ustroju wiejskiego, która dzieliÅ‚a każdÄ… gminÄ™ na część: dominialnÄ… (dworskÄ…) i rustykalnÄ… (gromadzkÄ…). Każda z nich po¬siadaÅ‚a samorzÄ…d i wÅ‚asnÄ… pieczęć. Po aneksji Galicji do monarchii habsburskiej, instytucja dominialna staÅ‚a siÄ™ urzÄ™dem administracyjnym, jej centra mieÅ›ciÅ‚y siÄ™ w rezydencjach dziedziców, którzy byli rzÄ…dowymi zwierzchnikami we wÅ‚asnoÅ›ciowych dominiach. PaÅ„stwo jako nazwa byÅ‚a stosowana zamiennie z dominium, przy czym dominium byÅ‚o starszym okreÅ›leniem. UrzÄ™dy dominialne posiadaÅ‚y dwa rodzaje pieczÄ™ci. Starszy typ z „Dominium” oraz nowy z „PaÅ„stwem” /"PaÅ„stwo" nie jako organizacja, lecz jako wÅ‚asność paÅ„ska/. CharakteryzowaÅ‚y siÄ™ one nastÄ™pujÄ…cÄ… ikonografiÄ…: w centrum pola znajdowaÅ‚o siÄ™ wyobrażenie nawiÄ…zujÄ…ce zwykle do nazwy danych osad, albo charakterystycznych zajęć ich mieszkaÅ„ców bÄ…dź innych charakterystycznych cech, ponad tymi wyobrażeniami zaÅ› herb rodowy dziedzica oraz półkolista tytulatura administracyjna. W dolnej części natomiast, widniaÅ‚a nazwa miejscowoÅ›ci gminnej.
W przypadku stempla jarociÅ„skiego w centrum pola znajduje siÄ™ jako charakterystyczny, wiejski element - wiewiórka, ponad niÄ… dwa herby rodowe Berszten i JastrzÄ™biec, jako tytulatura administracyjna „PaÅ„stwo Jarocin”, natomiast w dolnej części napis „WieÅ› Jarocin”.
Stempel wójtowski
WracajÄ…c do czasów współczesnych trzeba zwrócić uwagÄ™ na pierwszÄ… imprezÄ™, która odbyÅ‚a siÄ™ w Jarocinie w 1999 r. pod hasÅ‚em „Spotkania Rodzinne – Ciemnogród 1999”. ByÅ‚a ona wÅ‚aÅ›ciwie eksperymentem, gdyż po raz pierwszy na wsi – przynajmniej w naszym regionie – odbyÅ‚y siÄ™ koncerty muzyczne z udziaÅ‚em znanych zespołów muzycznych. Trzeba stwierdzić jednakże, że byÅ‚a kalkÄ… imprezy od lat organizowanej w Osieku na Kociewiu. HasÅ‚o „Ciemnogrodu” - z wiadomych wzglÄ™dów - zostaÅ‚o źle przyjÄ™te przez miejscowÄ… spoÅ‚eczność. Trudno byÅ‚o wszystkim wytÅ‚umaczyć, że jest ono antytezÄ… aberracji „Jasnogrodu”. Wykorzystanie jako hasÅ‚a imprezy nazwy tytularnej „PaÅ„stwo Jarocin” byÅ‚o siÄ™gniÄ™ciem do wÅ‚asnej tradycji i umożliwiÅ‚o nadanie jej wÅ‚asnego, oryginalnego i niepowtarzalnego charakteru.
Państwo Jarocin powołane zostało po raz pierwszy do życia na trzy dni w sierpniu 2000 roku. W dniach 25 -26 - 27 odbyła się bowiem pod hasłem "Był ciemnogród będzie Państwo Jarocin;" impreza festiwalowa mająca charakter spotkań rodzinnych.
Nie byÅ‚oby jednakże tej imprezy gdyby rok wczeÅ›niej nie odbyÅ‚y siÄ™ „Spotkania rodzinne – Ciemnogród 1999” z udziaÅ‚em Wojciecha Cejrowskiego – samozwaÅ„czego Naczelnego Kowboja RP. MiaÅ‚a siÄ™ odbyć wtedy kolejna edycja Ciemnogrodu – 2000 ale gdy trwaÅ‚y przygotowania do jej organizacji jedna z jarociÅ„skich rodzin udostÄ™pniÅ‚a organizatorom dokument ze stemplem gromadzkim z XIX w., na którym widniaÅ‚ napis „PaÅ„stwo Jarocin”. Gwoździem programu byÅ‚ wystÄ™p reaktywowanego zespoÅ‚u No To Co, który podczas jarociÅ„skiej imprezy otrzymaÅ‚ ZÅ‚otÄ… PÅ‚ytÄ™ od dyrektora Polskich NagraÅ„ za longplay „W murowanej piwnicy”. HasÅ‚o „PaÅ„stwo Jarocin” przyjęło siÄ™, zwÅ‚aszcza w prasie. W czasie imprezy ukazaÅ‚y siÄ™ przygotowane na miejscu w Jarocinie przez dziennikarzy Nowin trzy numery pisma z podtytuÅ‚em PaÅ„stwo Jarocin. Dziennikarze innych lokalnych gazet także chÄ™tnie zaczÄ™li posÅ‚ugiwać siÄ™ tym hasÅ‚em, używajÄ…c zamiennie hasÅ‚o PaÅ„stwo Jarocin z GminÄ… Jarocin. PaÅ„stwo Jarocin stworzyÅ‚o ogromnÄ… szansÄ™ na wielorakie wykorzystanie – przy odrobinie wyobraźni – różnych scenariuszy dla organizowanej pod powyższym hasÅ‚em imprezy. PrzykÅ‚adem tego byÅ‚ I Walny Sejm PaÅ„stwa Jarocin, który byÅ‚ częściÄ… organizowanych w 2004 roku SpotkaÅ„ Rodzinnych w PaÅ„stwie Jarocin.
Idea „PaÅ„stwa Jarocin” pozwala na promocjÄ™ gminy Jarocin, sÅ‚uży integracji lokalnej wspólnoty, gdyż gromadzi coraz wiÄ™cej, udzielajÄ…cych siÄ™ dla dobra wspólnego osób.